Srdce pro Václava Havla

6. října 2018 v 9:21 | Ještěrka
Mí milí čtenáři, jistě jste zaregistrovali, že by včera Václav Havel slavil narozeniny. U nás v divadle vznikl již začátkem sezóny krásný projekt "Srdce pro Václava Havla", který bych vám sem ráda umístila - kdyby se chtěl náhodou někdo přidat.

Před necelými sedmi lety zemřel prezident Václav Havel. Po jeho smrti 18.12.2011 zaplavilo náměstí a další pietní místa naší země množství svíček, které lidé spontánně zapalovali na uctění jeho památky. Tehdy vznikl nápad odlít z vosku těchto svíček objekt otevřeného Srdce pro Václava Havla, do kterého může každý vstoupit. Po měsících putování, kdy na čas zakotvilo i v Divadle Husa na provázku, bylo Srdce v roce 2013 natrvalo vystaveno v prosté a důstojné instalaci v kamenném sklepení zámku v Litomyšli.
Od té doby se těší zájmu veřejnosti, pořádají se zde ve výročích besedy a jiné akce, přibývá lístků se vzkazy. Žije svým životem a připomíná, že lidé, kteří si tvrdošíjně myslí, že pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí, tu stále jsou. Ať je tento výrok jakkoliv bláhový, ačkoliv je považován za patetický výkřik, ač je v podstatě nesplnitelný, přesto má smysl. Je to jednoduchá idea, jejíž naplňování udržuje čisté svědomí a vede ke slušnému životu. Symbolem a vlastně hmotným důkazem široce založené víry v tuto ideu je právě objekt Srdce pro Václava Havla.
Cítíme, že se česká společnost v posledních letech proměnila - zhrubla, vytrácí se z ní slušnost, soucítění, z politiky se stala špinavá věc ovládaná divnými zájmy. Zjednodušeně řečeno ze společnosti se vytrácí srdce pro Václava Havla. Proto my, autoři plastiky a autor instalace jsme se rozhodli pro její aktualizaci. Nazýváme ji "Více Srdce pro Václava Havla". Chceme, aby se objekt Srdce donekonečna odrážel v množství drobných zrcátek, abychom se v těch zrcátkách viděli i sami, aby se prostor sklepení stal obráceným krystalem, v jehož středu bude to Srdce a my.

Tato iniciativa je spojena s výzvou. Věnujte nám malé kulaté osobní zrcátko. Dámy jej nosí v kabelkách, pánové je mívají v šuplících psacích stolů, všichni jej máme někde doma. Za stovek Vašich zrcátek sestavíme řečený krystal. Pošlete jej poštou na adresu uvedenou pod touto výzvou. Pokud se nám jich sejde dostatečný počet, bude to znamenat, že je stále dost lidí, kteří mají srdce pro Václava Havla a pravdě a lásce naroste sebevědomí. Jestli se to stane takto, máme v plánu obnovenou instalaci Srdce otevřít v říjnu tohoto roku, tedy v měsíci kdy se narodil Václav Havel a samostatný stát.
Srdečně děkují autoři: Josef Pleskot, Roman Švejda, Lukáš Gavlovský

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama